TGC “batsın senin gazeteciliğin” söylemine karşı çıktı:

TGC “batsın senin gazeteciliğin” söylemine karşı çıktı:

0

“Başbakanın tavrı basın özgürlüğünü zedeliyor”

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Milliyet Gazetesi’nde Namık Durukan imzasıyla yayınlanan İmralı Tutanakları haberine gösterdiği tepkiye karşı çıktı.

Cemiyet Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Gazetecilerin halka karşı sorumluluğunun işverenine karşı olan sorumluluğundan bile önce geldiğini hatırlatarak, “Gazeteci bu haberle halka karşı sorumluluğunu yerine getirmiş, halkın doğru bilgilendirilmesine çalışmıştır. Gazetecinin halka karşı sorumluluğunun temelinde şeffaflık ve bilgilendirme vardır. Şeffaflık demokrasinin de olmazsa olmazıdır” dedi.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Biz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak barış sürecini destekliyoruz. Nitekim, kılavuzumuz olan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi gazeteciliğe barış dilinin hakim olmasını tavsiye eder.

Bildirgenin Gazetecinin Temel Görevleri ve İlkeleri bölümündeki 3. maddeye göre ‘Gazeteci, başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur.

Aynı başlık altındaki 15. maddeye göre de gazeteci her türlü baskıyı reddeder ve çalıştığı basın yayın organındaki yöneticileri dışında kimseden işiyle ilgili bir talimat almaz.

Bu çerçevede Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘batsın senin gazeteciliğin’ söylemini basın özgürlüğünü zedeleyen bir yaklaşım olarak görüyoruz. Başbakanı ve tüm siyasi otoriteleri medyayı sürekli hedef göstermekten ve tehdit etmekten vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bu vesileyle meslektaşımız Namık Durukan’ı gösterdiği gazetecilik başarısı nedeniyle kutluyoruz.”

Yorum Yaz