Kültür – Sanat – Yorum

Kültür – Sanat – Yorum

0

Kültür – Sanat – Yorum

“New Yorker” ve Kent Vatandaşlığı Galeri Kara’da…

Kutvan Proje Grubu’nun organize ettiği ve küratörlüğünü Rana Solaker’in, proje danışmanlığını Dr. Ali Bülent Kutvan’ın yaptığı ve Çankaya Belediyesi Galeri Kara ev sahipliğinde, Amerikan Başkonsolosluğu Basın ve Kültür Bölümü desteğiyle hazırlanan “New Yorker” sergisi 28 Haziran 2012 tarihinde saat 19.00’da muhteşem bir törenle açıldı. Deyim yerindeyse, Ankara oradaydı, Ankara’nın kalbi sanat için attı. Özlediğimiz, özlem duyduğumuz bir tablo yaşandı. Kent vatandaşlığı kavramını düşünmeye itti izleyenleri.

Ankara’da veya başka bir ilde yaşayanların kimliği, vatandaşlığı kent vatandaşlığı potasında birleşmeli diye düşünüyorum. Ne büyük zenginlik olur, hoşgörüyle insanların birbirini anlamaları, kabul etmeleri ve paylaşmaları. Ben artık Ankara’da kent vatandaşı olmak, Ankara’ya sahip çıkmak, Ankaralı olmak ve Ankara için çalışmak istiyorum. Bu duyguyla Ankara’nın sanat ve kültürüne katkıda bulunmak için birlikte hareket etmeye davet ediyorum Ankaralı hemşerilerimi…
Sergi açılışı…

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık serginin açılış konuşmasında, Belediye olarak sanata ve sanatçıya desteğin bir insanlık borcu olduğu düşüncesiyle hareket ettiklerini, bugüne kadar gerek Çağdaş Sanatlar Merkezi gerekse Galeri Kara’yla Ankaralılara sanat şöleni sunduklarını, bundan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu, sanata yatırımlarının artarak devam edeceğini, bu kapsamda Çankaya Turan Güneş Bulvarı üzerinde büyük bir kültür-sanat kompleksi projesini hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Tanık, Galeri Kara’nın bir kebapçı yeri olduğunu, Belediye olarak burayı sanat galerisi haline getirerek yerli ve yabancı bir çok sanatçıyı ağırladıklarını, Ankaralıları buluşturduklarını söyledi. Başkan Tanık, “Sanatçılar kent hayatına katkıda bulunan, şekillendiren, ruh veren, duygu ve güzellik katan insanlardır. Bize de onların bu çaba ve emeklerine karşılık çalışmalarını kolaylaştıracak, değerlendirecek ve halkla buluşturacak ortamları sağlamak düşüyor. Bunu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi. Çankaya’nın çok özel bir konumu olduğuna da dikkat çeken Başkan Tanık, Ankara’da 92 Büyükelçiliğin bulunduğunu, Büyükelçilik kültür müdürlerinin de buradaki ışıltıyı ve işbirliğinin güzelliğini fark ederek kendileriyle ortak etkinlikler yapmak istediklerini belirtti. “New Yorker” sergisinin de Amerikan Başkonsolosluğu Basın ve Kültür Bölümü’yle işbirliği sonucu ortaya çıktığına dikkat çeken Başkan, sergide emeği geçen herkese ve Ankaralılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Çankaya Belediyesi Galeri Kara’da 31 Temmuz 2012 tarihine kadar açık kalacak olan sergide Jamel Shabazz, Daniel Norman,Mustafa Önder, Robert Herman,Joseph Holmes,Otto Schulze, Johnny Panessa, Michael Mundy, Attila Durak, Craig Feder’den oluşan New Yorklu 10 fotoğraf sanatçısının New York temalı çalışmaları yer alıyor. Ana teması “Kent Vatandaşlığı” (Around the Urban Citizenship Concept) olan New Yorker sergisi, bu tema nedeniyle New Yorklu (New Yorker) olmaya odaklanmıştır. Sergiye katılan fotoğraf sanatçılarının ortak özelliği farklı etnik kimliklere sahip olan New Yorklu sanatçılar olmalarıdır.

Kent Vatandaşlığı kavramı, milli, dinsel, etnik vs kimliklerin dışında / yanında kent kültürü ve kent aidiyeti etrafında belirlenen yeni bir kimlik, yeni bir birleştirici doku olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu çerçevede sergi süresince “Kent Vatandaşlığı” kavramı etrafında Türk ve Amerikalı akademisyenlerin katılacağı bir panel ve konferansın da düzenleneceği, serginin, Ankara’nın ardından Türkiye’ de birkaç farklı kenti dolaştıktan sonra yıl sonu Bakü’ye götürüleceği ve Bakülü izleyicilerle de buluşacağı belirtildi.

Zeliha Doğan Yeşil
Ankara, 29.06.2012

Yorum Yaz