Kadın Siyasetçiden 5 Yıldızlı Eleştiri

Kadın Siyasetçiden 5 Yıldızlı Eleştiri

0

Portekiz’in Cascais kentinde düzenlenen Sosyalist Enternasyonal (SE) konsey toplantısında konuşan, Uluslararası Sosyalist Gençlik Birliği Genel Sekreteri Beatriz Talegon, “abartılı harcamalarından” dolayı dünyadaki sosyalist liderleri eleştirdi.

SE Başkan Yardımcısı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun da aralarında bulunduğu dünyadaki 160 kadar sosyalist görüşlü siyasi partinin üyesi olduğu SE’nin 2 gün süren kongre toplantısının son gününde İspanyol genç sosyalist Beatriz Talegon’un sözleri dikkati çekti.

 

Söz sırası geldiğinde kürsüye çıkan Beatriz, “SE’nin gençlik grubu olarak biz nereye gidersek ya arkadaşlarımızın evinde ya da 5 yıldızlı olmayan hangi otel denk gelirse orada uyuyoruz. Burada 5 yıldızlı otelde kalmak, lüks arabalara binmek şu kriz durumunda hiçbir sosyaliste yakışmıyor. Biz sosyalist gençler olarak, ne IMF ne Avrupa Merkez Bankası ne de 5 yıldızlı otellerde toplanan sosyalistlerin yanındayız. Sizlerin de artık alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

“Dünya ekonomisi: Büyüme, İstihdam ve Sürdürülebilir Kalkınma için Vizyonumuz” başlıklı toplantıdaki konuşmasında sosyalist liderleri eleştiren Beatriz, “Biz ne zaman bir meseleyi konuşsak çözüm önerilerini masaya yatırıyoruz ve çözüm üretene kadar tartışıyoruz. Burada kürsüye çıkan herkes ülkesinde olanları anlatıyor. Bu şekilde neye çözüm bulacaksınız? Gençlere destekten, eğitimden bahsediyorsunuz ama bir kere olsun SE içinde bizim sözümüzü bile dinlemiyorsunuz. Ne konuşuyorsunuz, ne yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

 

İspanya’da, Yunanistan’da, Portekiz’de ekonomik krize karşı sokaklara çıkan insanların “sosyalizm veya demokrasi için işlerini, evlerini, yaşam kalitelerini kaybettikleri için gösteri yaptıklarını” kaydeden İspanyol genç sosyalist, “Siz bunlardan bile haberiniz yok. Çıkan biraz bu insanlarla birlikte gösteri yapın, dayanışma içinde olun. Birçok yoldaşımızın yardıma ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

 

Çok az bütçeyle çalışmalar yaptıklarını anlatan Beatriz Talegon, konuşmasının sonunda alkışlarla yerine otururken, genç sosyalistin sert konuşmasına cevap SE Başkanı George Papandreu’dan geldi. Papandreu, Beatriz’in konuşmasının hemen ardından “Biz ne IMF ne de Dünya Bankasıyız. Biz gençlerimizin somut projelerle bize gelmesini istiyoruz. Krizden hep birlikte çalışarak çıkacağız” ifadeleri ile SE’yi savundu. (Hürriyet)

Yorum Yaz