Haydi Ankara “27 Aralık”a Sahip Çık !

Haydi Ankara “27 Aralık”a Sahip Çık !

0

27 Aralık, Milli Mücadelenin, Türk Bağımsızlık Hareketinin, Anadolu İhtilalının ilk defa Halk ile buluştuğu gündür… 27 Aralık Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık “Ateşi”nin ve bağımsızlık özlemiyle “barut”a dönen Anadolu insanlarının, Ankaralıların buluştuğu gündür… Ankaralıların “Kızılca Gün” olarak tanımladığı “27 Aralık”ta oluşturulan binlerce Seymen ve onbinlerce Ankaralıdan oluşan Seymen Alayı ile Mustafa Kemal, Türk Bağımsızlık Hareketinin yeni Lideri olarak seçilmiş ve fiilen o gün yeni bir devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur…

27 Aralık 2012 Perşembe günü saat 14.30’da TCDD Gar Karşısında Anadolu İhtilalı’nın sembolü olan “Seymen Alayı”nı gerçekleştirmek için buluşuyoruz…  Akşam 19.30’da ise Resim-Heykel Müzesinde “Atatürk Ankara’da Kutlama Gecesi”nde bir araya geliyoruz…

Haydi Ankara “27 Aralık”a Sahip Çık !

 

27-Aralık 1919’da Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi, Milli Mücadelenin seyri ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşması açısından son derece önemli bir dönüm noktasıdır. 93 yıl önce bugün Mustafa Kemal, Ankara’nın köylerinden ve kasabalarından akın akın gelen binlerce atlı ve yaya seymenin oluşturduğu “Seymen Alayı” ile genç- yaşlı- çocuk, kadın-erkek onbinlerce Ankaralı tarafından büyük bir sevgi seli içinde karşılanmıştır.

 

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde düzenlenen Seymen Alayı basit bir karşılama töreninden öte, ülkeyi içinde bulunduğu karanlıktan kurtaracak yeni bir liderin,  Ankara halkı ve Seymenler tarafından seçilmesi anlamı da taşımaktadır. Büyük Önder’in etrafında etten bir duvar ören Ankaralıların gerçekleştirdiği bu sivil oluşum ve tarihte eşine az rastlanır halk desteği, Milli Mücadeleyi sürdürecek olan Büyük Önder’e ve Kuvayı Milliyecilere olağanüstü bir moral güç vermiştir.

 

Ankaralıların karanlık bir dönemin kapanıp, aydınlık bir geleceğe geçiş müjdelediği inancıyla “Kızılca Gün” olarak adlandırdığı bu tarihi günde gerçekleşen Seymen Alayı, aynı zamanda, Seymenlerin ve Ankaralıların Büyük Önder’e kayıtsız şartsız verdikleri desteğin de somutlaşmış bir ifadesidir. Atatürk, gerek Ankara’nın tarihten gelen Cumhuriyet bilinci, gerekse kendisine gösterilen heyecan ve coşkunun zirveye çıktığı bu müstesna desteğin etkisiyle Ankaramızı önce milli mücadelenin karargâhı, sonrasında ise “en büyük eserim” olarak nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti seçerek onurlandırmıştır.

 

Milli Mücadelenin başlangıç günlerinde Ankaralılar Mustafa Kemal’i coşkulu bir biçimde karşıladıkları gibi, Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde de verdikleri olağanüstü destekle Atatürk’ün gönlünde müstesna bir yer kazanmışlardır. Bu değeri Mustafa Kemal “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” sözleriyle ifade etmiştir.

 

Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya teşriflerinin 93’üncü yılı kutlama etkinliklerine değerli basınımızın ve halkımızın katılımlarını bekliyor, Başkent Ankaralıların ve tüm Vatandaşlarımızın 27 Aralık Bayramını kutluyorum.

 

                                                                                                     Dr. Metin ÖZASLAN

                                                                                                    Ankara Kulübü Derneği

                                                                                                Başkanı

 

 

“Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 93. Yılı Kutlama Programı”

27 Aralık 2012 Perşembe

 

09.00: Anıtkabir’de Çelenk Koyma Töreni

   11.30: Yenimahalle Belediyesi- Seymen Gösterileri

   13.15: Atatürk’ün 27 Aralık’ta Ankara’ya Gelişinde İlk Karşılandığı Yer Olan Dikmen Keklikpınarı’nda Yapılacak Tören

   14.30: 27 Aralık Seymen Alayı Kortejinin Ata’ya Saygı Yürüyüşü- Gençlik Parkı TCDD Gar Kapısı Önünde Buluşma

15.30: Ulus-Atatürk Anıtında Seymen Gösterileri

   19.30: 27 Aralık Atatürk Ankara’da Kutlama Gecesi- Resim ve Heykel Müzesi

Ø      Türk Halk Müziği Konseri

Ø      Ankara Kulübü Seymenleri Gösterisi

Ø      Çınar Seymenler ve Milli Mücadele’de Önemli Destekleri Olan Ankara Aileleri Plaket Töreni

 

 

——————————

Detaylı bilgi ve etkinliklerin takibi için Ankara Kulübü Derneğinin aşağıdaki iletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz.
İnternet Sitesi : www.ankarakulubu.org.tr
Facebook sayfası : AnkaraKulubu1932  — Dernek Duyuru
Telefon: 0 312 362 73 05  Faks: 0 312 363 43 89

Etkinliklerimiz ücretsizdir.

Yorum Yaz