PANELLER VE SEMİNERLER


Paneller, Seminerler

Her zaman günceli yakalayan AHİD, senede iki kez (Şubat ve Ekim olmak üzere) paneller düzenlemektedir.
Halkla ilişkiler disiplininin öncelikle ve özellikle yöneticiler tarafından benimsenmesinin, önemsenmesinin önemine inanan Ankara Halkla İlişkiler Derneği, toplam kaliteye giden yolun, halkla ilişkilerin bilinçli yönetim felsefesinden geçtiğine de inanıyor. Bu bağlamda “Halkla İlişkiler ve Yöneticiler” konulu bir panel düzenleyen Ankara Halkla İlişkiler Derneği, Vakıfbank’ın da katkılarıyla 6 Şubat 1998tarihinde gerçekleştirdiği ve toplam 76 kuruluştan çeşitli yöneticinin izlediği panelde tüm yöneticiler için çok anlamlı mesajlar vermeyi başardı.

Panel iki bölümde gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Metin Kazancı’nın yaptığı birinci bölümde; Altan Aşar, Doç.Dr. Aleaddin Asna, Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, Taylan Erten panelist olarak görüşlerini sunarken, Prof.Dr. Nuri Tortop’un oturum başkanlığı yaptığı ikinci bölümde ise Müge Denli, Prof. Dr. İlhan Tekeli, Veli Sarıtoprak ve Birten Gökyay düşüncelerini aktardılar.

AHİD “Değişen Dünyada Türkiye ve Halkla İlişkiler” konusunu masaya yatırırken, bu konunun uzmanları olarak bilinen İPRA Yönetim Kurulu Üyesi Ceyda Aydede, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Aydın Sezgin, Turizm Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Leyla Özhan da panelde, fikirlerini, deneyimlerini ve düşüncelerini sundular.ATO’nun sponsorluğunda gerçekleştirilen paneli AHİD Başkanı Birten Gökyay yönetti.

Türk Japon vakfı (TJV) ile ortaklaşa düzenlenen ve “Sivil Toplum Örgütlerinin Ülke İmajına Katkıları” başlığını taşıyan panel, TJV Kültür ve Kongre Merkezi’nde 7 Ekim 2000 tarihinde gerçekleşti.Oturum başkanlıklarını TJV Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Bozkurt Güvenç ile Büyükelçi/NTV Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Gündüz S. Aktan’ın yaptığı oturumlara, konuşmacı olarak katılan; Dünya Spor Yazarları Birliği Genel Sekreteri Togay Boyatlı, Reklamcılar Derneği 2. Başkanı Nesteran Davutoğlu, AB Derneği Başkanı Prof.Dr. Haluk Günuğur, Japon Acil Hareket Merkezi Başkanı Hiroshi Matsumato, AISEC Türkiye Başkanı Evrim Şen, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Gürgen, Turzim Yatırımcıları Derneği Başkanı Tavit Köletavitoğlu, Avrupa Konut Yapımcıları ve İnş. Federasyonu Başkanı Atilla Şenol ile Uluslararası Rotary (2430. Bölge) Gelecek Dönem Guvernörü Ömer Tezcan son derece önemli mesajlar ilettiler.

24 Şubat 2001 – tarihinde Milli Kütüphane toplantı Salonu’nda yapılan panelin konusu bu kez “Siyasetin ve Siyatçinin Halkla İlişkileri” adını taşıyordu. Oturumları Prof.Dr. Metin Kazancı ile Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata yaptılar.

Sanatın reklamı ve halkla ilişkileri ile tüm sanatlardan yararlanan, halkla ilişkiler ve telif haklarını çeşitli yönleriye ele almayı amaçlayan “Sanat – Reklam – Halkla İlişkiler” paneli 6 Ekim 2001 tarihinde TJV’nin Konferans salonunda yapıldı. 3 Büyüx sembolü altında gerçekleştirilen panelin açılışını Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptı.

25 Mayıs 2008 – HRS Kadın hastanesi toplantı salonunda “Beslenme ve Sağlıklı Yaşam” konulu seminerde üyeler bir arayageldi.

16 Haziran 2008 – Cafe Mia’da “Halkla İlişkilerde NLP ve bireysel gelişimin önemi” konulu bir etkinlik gerçekleştirildi.

31 Ekim 2008 – Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü sergi salonunda “Çomakdağ’da Geçen Zamana Konuk Olmak” konulu fotoğraf sergisi düzenlendi. Sergi açılışını Muğla eski valisi Sn Lale Aytaman gerçekleştirdi.

Çomakdağ köyünün tanıtımını yapan, köylerine turist çekmek amacıyla düğünlerini tiyatral bir şekilde, yöresel yemeklerle birlikte sunan Çomakdağlı kadınları Ahid olarak desteklemekten büyük bir keyif duyduk.

31 Ekim 2009 – Mor Kişisel Gelişim Stüdyosunda eski üyelerle yeni üyelerimizin kaynaşması için küçük bir parti düzneledik.

29 Ocak 2010 – Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Toplantı Salonunda “Halkla İlişkilerde Proje Yönetimi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik. Ankara Proje Yönetim Derneği başkanı Dilek Sanus’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşide yapılan etkinlik ve projelerde planlı bir yönetim olmasının önemi ve izlenecek basamaklar paylaşıldı.

15 Mayıs 2010 – İngiliz Kültür Derneği toplantı salonunda “Markanın Dili” konulu seminerde biraraya geldik. Dernek üyelerinin dışında ünivesite öğrencilerinin de ilgi gösterdiği semineri Nurcan Karagöz Herischi verdi. Kurumsal kimlik ve markalaşma sürecinin paylaşıldığı seminer keyifli geçti.

Eğitim Programları
Büyüme ve kurumsallaşma heyecanı içersinde geçirdiği ilk yıllarında AHİD, eğitime yönelik çabaları, paneller ve seminerler üzerinde yoğunlaşmış, 1996 sonbaharından itibaren de, Halkla İlişkiler disiplininin tanıtılması ve geliştirilmesi kadar, meslek ilkelerinin yerleşmesini ve korunmasını da hedefleyen, bu kapsamda eğitim çalışmalarına da ağırlık vererek, üyemiz, Sn. Itır Ersoy’un koordinatörlüğünde, H.İ. eğitim programlarına başlamış ve bugüne kadar dört dönem, eğitim programı gerçekleştirmiştir.